معرفی مسجد حاج تیموری در شهر نراق

ساخت وبلاگ
چکیده : بر اساس گزارش سایت سلحشوران شهر نراق ؛ در قدیم که افراد به علل مختلف به نراق مسافرت می کردند اگر... با عنوان : معرفی مسجد حاج تیموری در شهر نراق بخوانید :

بر اساس گزارش سایت سلحشوران شهر نراق ؛ در قدیم که افراد به علل مختلف به نراق مسافرت می کردند اگر آشنایی نداشتند بدلیل عدم وجود مسافرخانه مجبور می شدند شب ها در مکانی همچون مسجد به استراحت بپردازند . چون مسجد جامع شرایط مناسب برای این کار نبود باید چاره اندیشی می گردید .

حاج امرالله تیموری مرد مومن و خدمتگزار مردم دست به کار شد و مقدمات اهداء اتاق و هزینه مرمت بنای مسجد کوچکی در حومه مسجد جامع را با مساعدت مردم آغاز کرد و تاریخ 1 خرداد 1343 برابر 10 محرم 1384 راه اندازی شد که از همان ابتدا به مسجد حاج تیموری معرفی و مشهور گردید .

امکاناتی نظیر زیلو را با توجه به سفارشی که به کاشانی ها داده بودند آماده شد و هنوز هم تاریخ بنای مسجد روی زیلو داخل مسجد هویداست . حاج تیموری و مردم زین پس دغدغه افرادی که به نراق تردد می کردند را نداشتند و درب این مسجد کوچک بر روی مهمانان باز بود و قفل نمی کردند .
صیغه مسجد را امام جماعت وقت نراق آیت الله سید ابوالحسن موسوی همدانی (1308 - 1386) فرزند سید محمد اهل روستای شورین همدان که 13 سال در نراق حضور داشت قرائت نمود .

نهضت حضرت سید روح الله خمینی(ره) در جریان بود و افرادی دست به فعالیت بر علیه رژیم محمدرضا پهلوی زدند و پاتوغ اولیه عده ای از انقلابیون از سال 1356 مسجد حاج تیموری بود که به بهانه اقامه نماز و دعا دور هم جمع می شدند .
این مسجد کمی پایین تر از مسجد جامع و در بافت قدیمی شهر واقع است که به دلیل فرسودگی تخریب شد لیکن سال 1383 بازسازی کامل شد . به مرور توسط بانیان مختصری به مساحت آن افزوده شد و آب لوله کشی به آن راه یافت و در حال حاضر زنان محترمه در آن جلسات هفتگی مذهبی برگزار می کنند .

مسجد حاج تیموری شهر نراق از ابتدای ساخت و طی قریب 55 سال عمر خود تابلوی راهنما بر سَر درب آن نصب نشده بود که چهارشنبه تاریخ 5 دی 1397 برابر 18 ربیع الثانی 1440 برای اولین بار با هزینه نوه حاج تیموری این اقدام خیرخواهانه صورت گرفت و زیبایی و طراوتی در این بنا بوجود آمد .

یادآوری می گردد بانی بنای اولیه مسجد حاج امرالله تیموری فرزند علی اکبر ابن شکرالله از انسان های شایسته و خدوم بود که مدتی در لباس بهیار خدمات پزشکی به مردم ارائه نمود . ایشان تاریخ 30 خرداد 1350 به دیار باقی شتافت و همسر مکرمه اش حاجیه بی بی جان جعفری فرزند نصرالله ابن محمد نیز تاریخ 27 دی 1388 دارفانی را وداع گفت و در کنار همسرش جنب بقعه شاه سلیمان زادگاهشان شهر نراق خاکسپاری گردید .

تهیه شناسنامه یا معرفی مسجد حاج تیموری برای اولین بار توسط سایت سلحشوران شهر نراق نگارش و نمایش می گردد .

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : شنبه 22 دی 1397 ساعت: 3:19