ابراهیم عزیز عبدو اهل عراق محبوب مردم نراق

ساخت وبلاگ
چکیده : بر اساس گزارش سایت سلحشوران شهر نراق ؛ سال 1354 (1976 میلادی) رژیم عراق تعدادی از کُردهای بارزانی را... با عنوان : ابراهیم عزیز عبدو اهل عراق محبوب مردم نراق بخوانید :

بر اساس گزارش سایت سلحشوران شهر نراق ؛ سال 1354 (1976 میلادی) رژیم عراق تعدادی از کُردهای بارزانی را از کشورش اخراج نمود و آنان به صورت آواره وارد ایران شده و در شهرهای مختلف همچون کرج سکونت یافتند .

مرحوم ابراهیم عزیز عبدو

فرمانداری شهرستان دلیجان استان مرکزی به شهرداری نراق دو رانده شده یا پناهنده عراقی را معرفی نمود تا زمینه های زندگی و اشتغال و تحصیل فرزندانشان مهیا شود .

 

                               مرحوم مصطفی عرب خدر

مصطفی عرب خدر و ابراهیم عزیز عبدو اهل شهرستان برده رش بودند . برده‌رش در محلی راهبردی میان سه استان دهوک ، اربیل و موصل عراق قرار دارد . بیشتر مردم این شهرستان گوران هستند و به زبان ایرانی گورانی سخن می‌گویند .


شهرداری نراق - سال 1362

از راست : اصغر صفری فرزند مرتضی - مرحوم ابراهیم عزیز عبدو رانده شده رزیم صدام از کردستان عراق - علی عضایی فرزند ابراهیم - قاسم موحدی فرزند علی - نورعلی آقاحسینی فرزند رضا

این دو خانواده از اهل تسنن مورد توجه و احترام مردم با وفا و خونگرم نراق قرار گرفتند و کاک مصطفی به عنوان راننده و عمو ابراهیم در فعالیت های خدماتی شهرداری نراق مشغول به کار شدند و فرزندانشان هم در مدارس دخترانه و پسرانه از شاگردان ممتاز بودند . این دو خانواده کُرد سُنی دارای شخصیت و بین مردم از محبوبیت برخوردار بودند .

 

               مرحوم مصطفی عرب خدر

مصطفی عرب خدر با هیکلی چاق و قامت بلند دو سال پس از پیروزی انقلاب 1357 با خانواده به کردستان عراق بازگشتند و سال های بعد مصطفی و همسرش فوت نمودند لیکن یک پسرش به نام حسین و دخترش در هولیر(اربیل) عراق سکونت دارند . 

ابراهیم عزیز عبدو دارای همسر و چهار دختر و سه پسر بود و رابطه اش با نراقی ها بیشتر بود و او را به عمو ابراهیم خطاب می کردند . پسر بزرگش عزالدین دبیر زبان انگلیسی دبیرستان معصومی نراق بود و در کوران انقلاب ایران به ایالات متحده امریکا مهاجرت نمود و پس از 40 سال به اربیل عراق متردد می باشد . فرزندان دیگرش عزیز و بُشار نیز در مدارس نراق تحصیل می کردند .

 

خانواده آرام و بی غل و غش و مومن بودند . طی مدت حضور در این دیار زیبا کسی دعوایی از آنان ندید یا زبانشان به خیر و نیکویی بود .  آنان با اینکه اهل سنت بودند ولی به شایستگی در مسجد جامع در کنار شیعیان به سنت خود عبادت می کردند و ذره ای شکاف یا اختلافی وجود نداشت و دو طرف به معنای واقعی نسبت به هم مسلمان ظاهر می شدند . 

 

سال 1374(1996) ابراهیم عزیز عبدو فوت نمود و این خانواده غریب شدند . پیکر ایشان از نراق به شهرستان مرزی اشنویه استان آذربایجانغربی انتقال یافت و در قبرستان عمومی به صورت امانتی خاکسپاری نمودند . مدتی بعد که شرایط آماده شد بقایای پیکر را از اشنویه ایران به زادگاهش برده رش عراق انتقال و دفن کردند .

سال 1376(1998 میلادی) همسر و فرزندان ابراهیم به کردستان عراق بازگشتند . عزیز با داشتن همسر  و چندین فرزند در اداره اقتصاد و دارایی و بُشار با داشتن همسر و چند فرزند در اداره صنعت و معدن اربیل اشتغال دارند . این خانواده متدین و قابل احترام همواره  از شمال عراق از طریق نامه و تلفن و فضای مجازی با عده ای از نراقی ها ارتباط دارند .

اما چهارشنبه 19 دی 1397 نراق مهمان بزرگواری دارد . عزیز ابراهیم عبدو و دامادشان جهت بازدید و ملاقات با دوستان به نراق عزیمت نمود و مورد استقبال نراقی های نیکوسرشت قرار گرفت . کاک عزیز با چشمانی متحیر از فقدان پدرش ؛ کوچه و خیابان و مدارس زمان تحصیل نراق را گشت و گذاری نمود و به حضور 22 ساله اش در نراق افتخار کرد .

از آقایان مهدی کمره ئی و غلامرضا مرادی و اصغر صالحی جهت مساعدت در تهیه عکس و پست سپاسگزاریم .

...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : شنبه 22 دی 1397 ساعت: 3:19