دریاچه نراقی در مودستو ایالات متحد امریکا

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

 نراق بخشی از شهرستان دلیجان در استان مرکزی به نخبه پروری و علم و تجارت مشهور است. نراقی, ها به دلیل درایت در تجارت و تحصیل در رشته های مختلف در هر جای ایران و جهان که قدم گذاشته اند منشا آبادانی و فعالیت خیرخواهانه بوده اند .  

حاج محمدرضا نراقی, رئیس التجار جهت تجارت بیشتر از نراق راهی همدان شد و منزل نراقی, ها در عباس آباد همدان متعلق به این خاندان است که متاسفانه در اثر بی توجهی در حال تخریب می باشد . رئیس التجار نراقی, در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار فوت نمود و پیکرش به قبرستان وادی السلام نجف عراق منتقل و خاکسپاری گردید . فرزند برومندش عمده التجار حاج محمد نراقی, از بزرگان و تاجران بزرگ بود و راه پدر را در پیش گرفت و فعالیت های عام المنفعه در نراق و همدان به یادگار گذاشت .

مسجد حاج احمد مقابل منزل نراقی, ها در همدان به یادبود فرزند جوان حاج محمد نراقی ساخته و وقف گردید .
اولین ماشین سواری فورد آمریکایی مشکی رنگ را حاج محمد نراقی در سال 1313 وارد زادگاهش نراق نمود و محل پارک ماشین در کاروانسرای بازار شمس السلطنه بود . حاج محمد در طول حیات دو همسر اختیار نمود و  سرانجام سال 1314 هجری شمسی دارفانی را وداع گفت .
بعضی از فرزندان حاج محمد نراقی عبارتند از : صادق – رضا – هاشم – اسماعیل – احمد – کمال نراقی

چند فرزند حاج محمد از تجار بزرگ ایران و جهان شدند از جمله آنان مهندس هاشم نراقی که واحد کشت و صنعت ایران – آمریکا را راه اندازی کرد . در کنار فعالیت های کلان دیگر موفق شدند برای نخستین بار مارچوبه تولیدی خود را به اروپا صادر نمایند .

اعضای این خانواده نراقی در شهر مودستو, در شهرستان استانیسلاس کالیفرنیا ایالات, متحد, امریکا, اقامت داشتند . در کنار خانه بزرگ آنان دریاچه, کوچک لیکن زیبا و مفرحی وجود دارد که به دریاچه, نراقی مشهور می باشد و در نقشه هم قابل مشاهده می باشد .
پس از فوت مهندس هاشم نراقی اقوام وی املاک آنان در امریکا, را اداره می کردند .

...
نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : يکشنبه 11 آذر 1397 ساعت: 0:35

close
تبلیغات در اینترنت