دو نفر از منتسبین به خاندان نراقی و فرزندان عالِم دینی عضو گروه 53 نفره و حزب توده بودند

ساخت وبلاگ
چکیده : در کنار شخصیت های برجسته و علمای دینی, و یکصد تَن از مشاهیر شهر نراق  چند نفر نیز با گرایش های فکری... با عنوان : دو نفر از منتسبین به خاندان نراقی و فرزندان عالِم دینی عضو گروه 53 نفره و حزب توده بودند بخوانید :

در کنار شخصیت های برجسته و علمای دینی, و یکصد تَن از مشاهیر شهر نراق  چند نفر نیز با گرایش های فکری متفاوت نامشان در تاریخ ماندگار شده که نام دو نفر از آنان که پدران و اجدادشان از عالمان مطرح دینی, در منطقه کاشان بودند, ذکر می گردد :

1- انور خامه ای فرزند شیخ یحیی مجتهد از عناصر حزب توده, تاریخ 29 آبان 1397 در سن 102 سالگی در کرج فوت نمود . او آخرین بازمانده از گروه, 53 نفره, با اندیشه های مارکسیستی بود که حول محور دکتر تقی اَرانی گرد هم آمدند . انور از زندانیان آزاد شده دوران پهلوی بود .

مادرش به نام عصمت اسلام خامه ای از نوادگان فتحعلی شاه و پدرش شیخ یحیی(فوت 18 اسفند 1308) چهره روحانی و نوه دختری ملا محمد حسین نطنزی نوه علامه حاج ملا احمد فاضل نراقی, بود .
انور خامه‌ای جامعه‌شناس، نویسنده و مترجم  سال 1316 در گروه, 53 نفر به اتهام توطئه و مرام اشتراکی بازداشت و به ۶ سال زندان محکوم شد . 

 2- عباس نراقی, فرزند حجت الاسلام آقاعلی نراقی, و برادر حسن نراقی, و پسر عموی احسان الله نراقی, پس از اخذ لیسانس در علوم قضایى به وکالت در دادگسترى پرداخت .

پس از کشف شبکه چپ مارکسیستی که منجر به توقیف 53 نفر از فعالین آنها گردید نراقى نیز جزء آنها بود و پس از دستگیری و محاکمه به سه سال زندان محکوم گردید.  پس از استخلاص از زندان به قم تبعید و تا شهریور 1320  تحت نظر نظمیه قرار داشت.
عباس نراقی, در انتخابات دوره پانزدهم از طرف حزب توده, کاندیداى کاشان شد و سرانجام به وکالت مجلس شورای ملى انتخاب گردید . نراقى در کنار کار وکالت دادگسترى با چند تن از دوستان خود به تشکیل یک بانک خصوصى به نام تهران مبادرت ورزید .
نراقی تاریخ 10 اسفند 1281 فوت و در مقبره خانوادگی در مسجد و مدرسه آقابزرگ نراقی در کاشان خاکسپاری گردید .

پدرش آقاعلی نراقی فرزند ملا محمدحسین بن محمدعلی بن مهدی بن محمدمهدی نراقی از روحانیون متنفذ و شجاع و در مقابل تعدیات و جنایت های بیشمار نایب حسین خان کاشی ایستادگی کرد تا اینکه با توطئه نایبیان تاریخ 13 تیر 1292 (1331 قمری) توسط نایب علی فرزند نایب حسین خان کاشی مسموم و به شهادت رسانده شد . پیکر مطهرش را داخل چاهی در مزرعه دوک حومه کاشان انداختند تا اینکه با پی گیری های مادر شهید خانم فاطمه علویه پس از چند سال بقایای پیکر کشف و در مقبره خصوصی خاندان, در مدرسه و مسجد آقا بزرگ نراقی در کاشان خاکسپاری گردید .

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : يکشنبه 11 آذر 1397 ساعت: 0:35