اخذ مالیات از تجار توسط موسی هیّمیان یهودی در نراق - سند شماره 121 | بلاگ

اخذ مالیات از تجار توسط موسی هیّمیان یهودی در نراق - سند شماره 121

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

گرامی شفیعا مکرما .... تعالی   به جهت اطلاع بر سلامت و استعانت حالات زحمت می دهد همواره قرین عنایات الهیّه و فیوضات امامیّه بوده و ضمنا زحمت می دهد موسای یهودی *  که در نراق جنس بزازی می خرد و می فروشد آمده است که می خواهند از من هم مبلغی به اسم صنف بگیرند و حال اینکه من در نراق حجره و دکانی ندارم مگر اینکه از تجار نراق می خرم و میفروشم .
اینجانب چندی قبل از این هم به عالیجاه نایب حسینخان(نایب حسین خان نراقی فرزند یوسف خان) نوشتم که مُطالبه مالی از او نمایند ؛ حال دوباره آمده است .  ان شاءالله جناب شما رفع این تحمیل را از او خواهید نمود و کسی معترض او نخواهد شد .
مطلب دیگر اینکه مبلغ چهارده تومان .... به من دادند موعد سه ماهه چندی قبل محض اجناس بزازی فرستاده بودند و نوشته بودند آنچه ما از این جنس ها برداشتیم از بابت چهارده تومان پول آن را محسوب داریم یازده تومان و کسری از آن اجناس برداشتند به توسط فرزند نظام الدین * پول آن را از این باب محسوب داشتم .
 زیاده زحمتی ندارم . والسلام


توضیحات سایت سلحشوران شهر نراق :

* موسای یهودی : موسی هیّمیّان
عموی فرج الله (رحیمیان) فرزند داود از حکیم های یهودی قدیم شهر نراق و منطقه بودند و علاوه بر تجویز داروهای گیاهی و طبی اموال و اشیاء قیمتی و عتیقه جات مردم را نیز خریداری می کردند . موسی یهودی در نراق و منطقه به بزاری می پرداخت و دوست و اقوام دیگرشان به نام هارون یهودی نیز در دلیجان به حکیمی گری می پرداخت . در گذشته در هر شهر و منطقه ای یکی دونفر از یهودیان فعالیت داشتند .

* روزنامه صور اسرافیل 114 سال قبل در شماره ی 14 (10 شعبان 1325 برابر با 30 شهریور 1286) نامه ای از معاون التجار فضل الله نراقی فرزند محمد جواد چاپ نمود که جایش در میان اسناد مربوط به ظلم و جنایات نایبیان نباید خالی بماند . در خطی از نامه نوشته شده :  حسین مباشر به امر و اجازه ی حاج نظام الدین کاشی از بست قم در آمده ؛ وارد نراق شد .
 
* نویسنده یا دریافت کننده این نامه معاون التجار میرزا فضل الله نراقی فرزند محمد جواد یا منتسبین به ایشان می باشد و قدمت آن با توجه به اینکه تاریخ قید نگردیده به بیش از 110 سال تعلق دارد که حاکم نراق نایب حسین خان نراقی بوده است .

 

سایت سلحشوران شهر نراق از جناب آقای فرامرز رحیمی فرزند ماشاءالله جهت ارائه سند و از جناب حاج سید مجتبی غفاری فرزند سید محمود به جهت بازخوانی سند اخذ مالیات از تجار توسط موسی هیّمیّان یهودی در نراق صمیمانه سپاسگزار می باشد .

...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : چهارشنبه 2 اسفند 1396 ساعت: 10:42