رسم یادداشت تاریخ تولٌد فرزندان پشت جلد قرآن و مفاتیح در شهر تاریخی نراق

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  تا 100 سال پیش خبری از سِجل و شناسنامه نبود و نه سازمانی که تولد و مرگ و ازدواج و طلاق را ثبت کند. به جای آن، روحانیون، ریش سفیدان محله یا بزرگان قوم و یا سرپرست خانواده وقایع تولد را در کتاب مقدس ثبت می کردند . 3 دی 1297 اولین شناسنامه ایرانی به شماره 1 صادر و روز ثبت احوال در ایران نام گذاری گردید .

  http://file.mihanblog.com//public/user_data/user_files/549/1645125/11.jpg

  در کهن شهر نراق رسم بود که بزرگ خانواده مشخصات فرزندان را در صفحه نخستین یا پایانی قرآن مجید و مفاتیح و کتاب ارزشمند دیگر یاداشت نمایند .
  طبق یک رسم و سنٌت مذهبی – مردمی ، قرآن و مفاتیح به پسر ارشد خانواده یا درصورت باقی نبودن فرزند ذکور به یکی از فرزندان خانواده به ارث می رسید و وی نگهبان این کیان خانواده در مقابل هرگونه لطمه و آسیبی بود .

  حتی می بایست پس از یک قرن یا بیشتر که چنین قرآن و مفاتیح در اثر مرور زمان از بین می رفت لازم بود اسامی وارد شده را به کتاب جدید منتقل نمایند .
  نراق شهر باسوادها بوده و در صورتی که خانواده ای از سواد لازم جهت یاداشت برداری فرزند مشکل داشت به بزرگان و یا عالِمان دینی مراجعه می کرد تا هم نام فرزند را پشت قرآن بنویسد و هم اذان به گوش کودک خوانده شود .

  http://bayanbox.ir/view/6769651733840926744/%D9%81.jpg

  سایت سلحشوران شهر نراق نمونه ی مفاتیح 120 ساله در نراق که اسامی فرزندان خانواده مرحوم فتح الله محمدی فرزند حاج مهدی ثبت گردیده و توسط استاد حاج سید مجتبی غفاری فرزند سید محمود بازخوانی گردید برای اولین بار منتشر می گردد :

  مولد نورچشمی یوسف .....شوال هزاروسیصد وبیست هجری خداوند او را .....است قدم او ان شاءالله مبارک باشد
  _____
  مولد نورچشمی ربابه ۱۳۳۰ خداوند او را ....... است ان شاءالله قدم او مبارک باشد
  _____
  مولد نورچشمی بهجت ۱۳۳۷ هجری خداوند اورا .......... است ان شاءالله قدم او مبارک باشد
  _____
  مولد نورچشمی صنعت ۱۳۴۱ خداوند او را .......... است ان شاءالله قدم او مبارک باشد
  _____
  مولد نورچشمی هدایت اله ۱۳۴۳ خداوند او را ...........است ان شاءالله خداوند قدم او را مبارک کند
  بعد از تولد هدایت الله فوت والده او بعد از شش ماه که سال ۱۳۴۴ می باشد برحمت خداوند رفت

  سایت سلحشوران شهر نراق از آقای احسان عبدالله زاده ممقانی فرزند عبدالعلی اهل شهر نراق از بابت ارسال تصویر اسامی خانواده محمدی در پشت کتاب مفاتیح سپاسگزار است .

  نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : يکشنبه 17 دی 1396 ساعت: 1:24
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها