فروش آب قنات بَهریار دلیجان توسط محمدعلی فرزند محمدرضا به محمدعلی فروغی در یک قرن قبل - سند شماره 98

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  بعد حمد سبحانه    باعث بر تحریر این کتاب مستطاب خالی از  ................ آنکه در اسعد ساعات و ایمن ایّام حضور یافت .........عالیحضرت سعادت آیین آقا محمدعلی">محمدعلی خلف مرحمت پناه خیرالحاج حاجی محمدرضا تاجر نراقی رحمت اله و با تحقق کافه شرائط صحت و قواعد شریعت صلح صحیح شرعیه نمود به جناب مستطاب عمده التجار ملا اعیان آقا محمدعلی خلف مرحمت و غفران پناه آخوند ملا ابوالقاسم ( ملا محمدعلی فروغی فرزند ملاابوالقاسم) رحمت الله تاجر من القصه همگی و تمامی محل المیاه(محل عبور آب) دو نفر و نیم آب قنواتین بَهریار شهره واقعه در قریه دلیجان که مدارش در بیست و هشت شبانه روز است و در روزقه(نوبت در آبیاری زمینهای کشاورزی) سیّم واقع و مُعیّن است مستغنی عن التحدید والتوصیف با جمیع توابع و لواحق از مجاری و میاه و سایر مایتعلق بها بقدرالحصه شرعا ......... و ذکرهم لم یذکر و سمی ام لم یسم بنحوی که وجها من الوجوه شیئی از تمامی متعلقات آب مرقومه است به مال المصالحه مقدار ........... مشاع از آن و مبلغ هفتاد تومان وجه نقد رایج الخزانه عامره مقبوض حین العقد باعترافه الشرعی و من الجانبین ............. مراعات قبض و اقباض و تسلیم و تسلم و تخلیه و تصرف و مکین و مکن شرعی و تسلیط و تسلط تصریف و تصرف و تفهیم و تفهم بعمل آمد و مصالح مرقوم بعد از وصول مال المصالحه از تمامی عین مصالحه تخلیه یَد کرده و واگذار به جناب معظم له نمود و حسب الشرع انور برملکیت و تصرف مصالح له مرقوم قرار و استقرار یافته ............ شد به نوعی که ید تصرف مالکانه نمود کتصرف الملاک فی املاکهم و ذوی الحقوق فی حقوقهم و عقد مصالحه شرعیه اسلامیه جامعه جمیع شرایط و ارکان صحت مصالحه محتوی خیار غبن ولو تبع با علی المراتب و اقصی المعارج و سایر لوازمات صحت و قواعد و ضوابط شرعیت منهما واقع و جاری گردید .

  پس الیوم به مقتضای مارقم تمامی مراتب مرقومه تمامی دو نفر و نیم آب بَهریار با جمیع متعلقات آن با استجماع جمیع متعلقات آن حق صرف و ملک طلق جناب مصالح له مرقوم است و در ضمن عقد خارج لازم بر مصالح مرقوم الزام شرعی شد  که چنانچه از حین التحریر الی پنجاه عام دیگر در این مصالحه فسادی ظاهر شود که از ید مشتری یا قائم مقام شرعی انتزاع نماید کلهم بعضا عینا او منفعتا علاوه بر رد ثمن و اجرت المثل سنوات متصرفه و غرامات شرعیه و عرفیه معادل ثمن را به جناب مصالح له ادا نماید و عقد الزام بینهما علی الطریقه النبویه .
  واقع و جاری شد تحریر فی بیست و پنجم شهر ربیع الاول مطابق .......۱۳۴۰
  5 ربیع الاول 1340 (برابر با 15 آبان 1300)

  سایت سلحشوران شهر نراق از جناب استاد حاج سید مجتبی غفاری فرزند سید محمود به جهت بازخوانی قباله فروش آب قنات بَهریار دلیجان توسط محمدعلی فرزند محمدرضا به محمدعلی فروغی در یک قرن قبل سپاسگزار است .

  نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : چهارشنبه 29 آذر 1396 ساعت: 10:12
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها