خرید و فروش زمین و سهمیه آب قنات بَهریار دلیجان طی حدود یک قرن قبل - سند شماره 76

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  خرید و فروش زمین و سهمیه آب قنات بَهریار دلیجان توسط اهالی نراق و دلیجان طی حدود یک قرن قبل

  و بعد با تحقق کافه شرائط صحت حضور یافت عفت و عصمت پناه صبیه خیرالحاج حاجی میرزا نصراله ساعت ساز کاشانی متعلقه عزت شعار آقا میرزا شکرالله خیاط نراقی و به مبایعه صحیحه شرعیه شرطیه خیاریه بیع نموده و بفروخت به جناب مستطاب عمده التجار والاعیان آقا محمدعلی آقا تاجر نراقی (آقای محمدعلی فروغی فرزند ملا ابوالقاسم اهل نراق) خلف مرحمت شان آقا ملا ابوالقاسم همگی و تمامی مجری المیاه(محل عبور آب) دونفر و نیم آب قناتین بَهریار( دو نفر و نیم آب قنات در دلیجان برابر با 12 سَرَچه و معادل امروزی 90 دقیقه است) شهره که از قنوات دلیجان است مالکی مشارالیها با کافه ملحقات آن دون استثنایی فیه به نحوی که مطابق قباله ابتیاع (خریدن)نموده اند به ثمن(بهاء) مال المبایعه مبلغ شصت تومان نصف سی تومان قبض رایج خزانه اعلیحضرت احمد شاه قَران ده عدد یکتومان ماخوذ حین العقد باعترف بها الشرعیه و صیغه مبایعه شرطا جاری شد و در ضمن شرط شرعی شد که چنانچه بایعه مرقومه ابتدا از حین التحریر الی مدت یک سال دیگر ............ مشتری نماید مسلطه و مختار بر فسخ مبایعه(قرارداد) بوده باشد والا بیع او لازم و خیارش ساقط است و من بعد هذا بایعه مرقوم قبض اجاره شرعیه نمود از مشتری تمامی بیع مرقومه در مدت معلوم و به مال الاجاره صَد دِرم نمک و صیغه مبایعه صحیحه شرعیه جازمه(جزم دهنده) مواجره صریحه ملیه اسلامیه بینهما جاری شد .

  بتاریخ ششم شهر صفر المظفر 1342 (برابر با 26 شهریور 1302)

  حاشیه سند :
  مخفی نماند که مجددا بایعه مرقومه در متن در تاریخ ذیل السطر حضور یافت و ....... بیع مرقوم‌ و زمین که عبارتست از دو نفر و نیم آب قناتین بَهریار شهره واقعه در روزقه (نوبت در آبیاری زمینهای کشاورزی – آب روزه) نهم تا آخر از جمله هشت شبانه روز بیع نموده و بفروخت به شرط خیار فسخ و .......... تمامی نصف از یک قطعه زمین نه قفیز(واحد مساحت حدودا 200 متر) که بانضمام همان آب مرقوم از صبیه مرحوم غفران پناه آقا سید محمد رضا دلیجانی ابتیاع(خرید) نمود به جناب مشتری متن به مال المبایعه مبلغ بیست و چهار تومان وجه نقد ماخوذه حین العقد باعترف الشریعه و در ضمن شرط شرعی شد که چنانچه بایعه مرقومه ابتدا از تاریخ ذیل الی مدت ده ماه دیگر ........... مشتری نماید .
  مسلطه بر فسخ مبایعه ..... باشد و الا بیع لازم و خیارش ساقط است و من بعد هدا ... مبایعه مزبوره قبول اجاره شرعیه نمود..در مدت معلوم به مال الاجاره صد دِرم نمک و صیغه مبایعه صحیحه شرعیه شرطیه و مواجره ‌ملیه اسلامیه بینهما جاری شد .
  بتاریخ یوم دوشنبه دهم شهر ربیع الثانی1342 (برابر با 28 آبان 1302)

  انضمام سند :
  حضور یافت عفت و عصمت پناه ........ نجمیه خانم بنت مرحمت شان خیر الحاج حاجی نصراله زوجه عزت شعار آقا میرزا شکرالله خیاط نراقی و اقرار و اعتراف نمود به اخذ یکصد و ده تومان نصف پنجاه و پنج تومان وجه نقد بابت قیمت ذیل المصالحه دو نفر و نیم آب قناتین بَهریار شهره من قنوات دلیجان و نصف از یک قطعه زمین نه قفیز(واحد مساحت حدودا 200 متر) که مطابق قباله علیحده بطریق مصالحه به جناب مستطاب عمده التجار آقا محمدعلی تاجر نراقی(ملا محمد علی فروغی فرزند ملا ابوالقاسم) عم زوجها منتقل نموده بود و چنانچه من بعد .........مزبور.......من قبلها سخنی اظهار نماید باطل و از درجه اعتبار ساقط است .
  و کان التحریر فی دوازدهم شهر صفر الخیر مطابق سنه 1343 (برابر با 21 شهریور 1303)

  انضمام سند :
  عالیجاه کربلایی ماشاالله دونفر و نیم آب بَهریار( دو نفر و نیم آب قنات در دلیجان برابر با 12 سَرَچه و معادل امروزی 90 دقیقه است) و چهارمَن و نیم زمین مطابق قباله هایی که در دست جناب عمویی هست تحویل رعایای جناب معظم له نماید وجه او دریافت شده صحیح است .

  از جناب استاد حاج سید مجتبی غفاری فرزند سید محمود به جهت بازخوانی سند قریب یک قرن پیش سایت سلحشوران شهر نراق سپاسگزاریم.

  نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : جمعه 21 مهر 1396 ساعت: 4:05
  برچسب‌ها : بَهریار,
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها